Особливості «нової ери» в історії Божого відкуплення Римлян 3:21-22
Згідно із висновком апостола Павла, ми живемо в особливому часі Божої відкупної історії. На цей особливий час вказує фраза νυνὶ δέ, котра перекладається «але зараз, тепер, нині», якою Павло розпочинає 21 вірш. Хотілось би відзначити деякі особливості цієї нової епохи в історії Божого відкуплення.
1. Вона функціонує «без закону» тобто «без участі закону», «без його втручання або допомоги». Закон ніколи не був призначений для спасіння людей, про що Павло наголошує в попередньому абзаці. Зауважте, що фраза «без закону» не означає «беззаконня». Дуже часто люди думають, що якщо праведність дістається нам по благодаті, без діл закону, тоді ми на закон Божий не повинні звертати уваги взагалі. Це абсолютно неправдиве та не біблійне ствердження. Ми розуміємо, що відроджений характер людини має проявитись в її нових поступках. Тому, коли настала ера, народжений від Святого Духа християнин, бувши зодягнутим в Христову праведність, може і має виконувати Божі заповіді тому, що таке життя приносить і найбільшу славу для Бога.
2. Ця нова ера характерна особливим з’явленням «праведності Божої» (буквально «праведність, джерелом котрої є сам Бог». Праведність, котра «дієво перемінює віруючих та робить їх прийнятними для Бога»). Це не наша праведність, але праведність, котра подарована Богом людині для того, щоб Він міг прийняти людину до Себе. Як говорив Мартін Лютер це «чужа праведність».
3. Зауважте також те, що ця «праведність відкрилась, з’явилась» – це дія, за якою стоїть сам Бог (так званий в граматиці «божественний пасив»). Вона з’явилась без жодного стороннього втручання. До цього часу людство не мало жодного шляху для того, щоб бути прийнятими Богом. Ні одна спроба людини не була успішною. Тому Бог сам вирішує цю проблему людини і робить можливим її спасіння виключно по благодаті та через віру в Його Сина, Ісуса Христа, котрий звершив відкуплення.
4. Є ще одна цікава характеристика цієї епохи – про неї звіщали та свідчили «Закон та Пророки». Що хоче сказати апостол Павло? По перше, слово «свідчать» стоїть в теперішньому часі, що буквально вказує на те, що це свідчення не спало в своїй ефективності чи актуальності. «Закон і Пророки» продовжують залишатись ефективними свідками того, що праведність Бога, котра була необхідна для спасіння – з’явилась. По друге, мова йде про Старий Завіт. Напевно ви чули таке ствердження: «Старий Завіт – це закон; Новий Завіт – це благодать», воно є абсолютно не біблійним. Якщо ми сьогодні читаємо Старий Завіт і не бачимо того, як він свідкує про праведність Божу, котру отримують спасенні через їхню віру в Месію – ми не правильно читаємо Старий Завіт.